Gušenje predstavlja glavni uzrok smrtnosti u požarima, prema PP studiji. Ova spoznaja je podstakla brz razvoj sistema prirodne ventilacije i odimljavanja, koji imaju ključnu ulogu u spašavanju života u slučaju požara.
Implementacija sistema za odimnjavanje i ventilaciju zahteva širok spektar ekspertize, što uključuje stručnjake iz oblasti mašinstva, arhitekture i elektrotehnike. U najvećem broju slučajeva, ovi sistemi se sastoje od električnih uređaja.
Kako bi se obezbedila bezbednost u slučaju požara, neophodno je pažljivo planirati i implementirati sistem prirodne ventilacije i odimljavanja na svakom objektu. Pored novih objekata, od posebne je važnosti primena sistema za odimljavanje i ventilaciju kod objekata koji su izgrađeni pre uvođenja ovih sistema.
U svetlu sve veće učestalosti požara širom sveta, ovaj razvoj sistema za prirodnu ventilaciju i odimnjavanje predstavlja važan korak ka zaštiti života i imovine u slučaju požara.
Dovođenje svežeg vazduha u slučaju požara predstavlja jednu od najkompleksnijih tema u domenu zaštite života i imovine. S jedne strane, ovaj proces može biti u koliziji sa gašenjem požara, dok sa druge strane, predstavlja ključni faktor u spašavanju ljudskih života.
Sistem za odimljavanje ima osnovni zadatak da omogući evakuaciju ljudi i spreči širenje požara. Upravo zbog toga, u procesu projektovanja ovakvih sistema, balansiranje između materijalne štete i ljudskih života predstavlja ključnu tačku.
Prioritet kod razmatranja sistema za odimnjavanje i odvođenje dima uvek se stavlja na bezbednost ljudi, dok se materijalna šteta stavlja u drugi plan.